
A varázsszó: Vidámság!
Superbrands díj a Piros Orr Bohócdoktoroknak
A Superbrands Magyarország szakértői bizottsága idén már negyedik esztendeje választ ki egy olyan civil szervezetet díjazottként, akiknek munkáját nagyra értékeli és szeretné felhívni a figyelmet rájuk. A korábbi évekhez hasonlóan a bizottság tagjai idén is egy rendkívüli alapítvány a Piros Orr Bohócdoktorok mellett tették le a voksukat.
Ők azok, akik Magyarországon 1996 óta vallják, hogy a mondás, mely szerint a nevetés a legjobb gyógyszer, nem csupán közhely, hanem valódi tréning a testnek. Nevetés közben a mellkas izmai erőteljesen összehúzódnak, a hasüregben felgyorsul a vérkeringés, fokozódik a szívműködés, ezáltal javul a belső szervek oxigénellátása, az agyban pedig olyan vegyületek szabadulnak fel, amelyek csökkentik a fájdalomérzetet, és egész testünket kellemes bizsergés hatja át. Ráadásul a vidámság vény nélkül, ingyen kiváltható és nincsenek mellékhatásai.
Nem csoda, hogy számos más elismerés mellett az elmúlt 18 évben végzett magas színvonalú munkával az alapítvány elnyerte a civil Superbrands díjat is.
A Bohócdoktorok célja pedig az, hogy minél több kórházban fekvő gyermek, sőt – Magyarországon elsőként – otthonokban élő idős ember fájdalmát, szorongását és szomorúságát enyhítse a nevetés rendszeresen adagolt gyógyszerével, így hozzásegítve őket egészségük és jó kedélyük mielőbbi visszanyeréséhez.
A Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány 27 képzett bohócdoktora az elmúlt 18 év alatt több mint 246 ezer beteg gyermeknek, valamint több száz idős embernek hozta el a gyógyító nevetést, de mivel a vidámságból sosem elég, az Alapítvány folyamatosan bővíti a bohócdoktori rendelések számát, szerte az országban, és mindent megtesznek azért, hogy minél több beteg gyermekhez eljussanak. Jelenleg 12 gyermekkórház betegeit és 2 idősotthon lakóit látogatják rendszeresen.
Ahogy belépnek a kórterembe, a bohócdoktoroknak a másodperc töredéke alatt kell alkalmazkodniuk a pillanatnyi helyzethez: milyen a hangulat, mekkorák a gyerekek és milyen az állapotuk, esetleg van-e látogató valakinél, akit be lehet vonni a nevetésbe. A mosolyterápia mesterei ezután a tarsolyukból zenét, vidám varázslatokat, zsonglőrmutatványt, játékokat húznak elő és bevetik improvizációs eszköztárukat.
A Cirkusz Pacientusz művészetterápiás program keretében a hosszabb ideig kórházban tartózkodó gyerekekkel közösen készítenek előadásokat a kórház többi betege és dolgozója számára, így csalva mosolyt előadó és néző arcára egyaránt.
A Zenekaraván nevű legújabb programmal pedig a képzett bohócdoktorok olyan gyógyító- és tanintézményeket keresnek fel, ahol mentálisan és halmozottan sérült, speciális törődést igénylő gyermekek vannak. A különleges műsor keretében a bohócdoktorok zenélnek és énekelnek, a gyerekeket pedig, mint zenészeket vonják be az előadásba.
A vizitek sikerét minden esetben a bohócdoktorok szakmai képzettsége garantálja, amelyhez a precíz szervezés és a kórházi dolgozókkal való gördülékeny együttműködés is hozzájárul.
A nevetés nemzetközi nyelv, melyet a világ minden pontján megértenek. Ugyanakkor sokat tanulhatunk abból, hogyan nevetnek és nevettetnek más országokban. Épp ezért a Piros Orr Bohócdoktorok Alapítvány 2004-ben csatlakozott a Red Noses Clowndoctors International (RNI) szervezethez, hogy a 11 tagállam, Ausztria, Magyarország, Németország, Csehország, Szlovákia, Horvátország, Szlovénia, Litvánia, Lengyelország, Palesztina és Új-Zéland alapítványai kölcsönösen segíthessék egymást szakmailag.
A magas színvonalú nemzetközi képzések és a közös rendezvények, mint például az éves nemzetközi bohóctábor, remek alkalom arra, hogy a különböző országok bohócdoktorai összedugják pirosorrukat, és megosszák egymással tapasztalataikat, tudásukat. Az RNI pedig évek óta bohócdoktor-csereprogrammal is erősíti a nemzetközi kapcsolatrendszert, így képezve tovább a nevetés specialistáit.
A Piros Orr Bohócdoktorok művészetének titka az, hogy képesek a beteg gyerekek szívében felébreszteni a képzelőerő és az életöröm szikráit.